Czym jest konto osobiste?

Jednym z podstawowych produktów jakie oferują banki jest konto osobiste, inaczej Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez konta w banku, wykonywanie przelewów bez wychodzenia z domu, robienie zakupów kartą (płatności bezgotówkowe). Jeśli zatrudniamy się w pracy, w wielu przypadkach pracodawca będzie od nas wymagał posiadania rachunku bankowego. Wielu ludzi uważa, że trzymanie pieniędzy w banku jest bezpieczne, ponadto instytucje te, charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Choć czasem warto mieć przy sobie nieco gotówki, ponieważ nie każdy przedsiębiorca akceptuje karty płatnicze, czy inne formy płatności bezgotówkowych.

Kto może założyć konto osobiste?

Posiadanie konta osobistego nie wymaga od nas pełnoletności, ale w przypadku osób poniżej 18 roku życia rachunek należy założyć za zgodą rodzina, bądź opiekuna prawnego. Każda osoba może posiadać konto w banku, rodzice mogą nawet założyć konto oszczędnościowe dla nowonarodzonego dziecka. Osoby pełnoletnie mają więcej możliwości odnośnie konta osobistego, mają możliwość skorzystania z wielu promocji bankowych, korzystać z zwrotów za zakupy, rachunki i inne bonusy.

Czy konto osobiste jest darmowe?

Konto osobiste może być całkowicie darmowe, najczęściej jest to zależne od naszej aktywności na rachunku bankowym. Bank często zwalnia nas z opłat jeśli aktywnie korzystamy z konta i karty, a pieniądze za darmo wypłacimy z bankomatów własnych (należących do banku) wypłacimy gotówkę za darmo. Jeśli posiadasz konto z kartą w Santander Bank Polska i chcesz uniknąć opłat, to wystarczy, że w danym miesiącu zapłacisz 1 raz kartą i zapewnisz wpływ minimum 500 zł na swoje konto bankowe. W innym przypadku bank pobierze od nas opłatę w wysokości 6 zł za prowadzenie konta i 8 zł za kartę.

Gdzie i jak założyć konto osobiste?

Konto osobiste możesz założyć na kilka sposobów, banki oferują wiele różnorakich metod otwarcia rachunku bankowego. 

 • Wizyta w oddziale

Najpopularniejszą i jednocześnie dla wielu najłatwiejszą jest wizyta w oddziale danego banku. Od razu będziemy mogli aktywować rachunek, w pełni z niego korzystać, a także pracownik banku pomoże nam przy pierwszym logowaniu na konto. Nie można zapomnieć o dowodzie osobistym, który jest podstawą weryfikacji w banku, jak i przy zakładaniu konta przez Internet. 

 • Wizyta kuriera i podpisanie umowy

Kolejna metoda zakładania konta to wypełnienie wniosku o konto osobiste przez Internet i podpisanie umowy przez kuriera, rachunek będzie aktywny do maksymalnie kilku dni po jego wizycie. Umowę musisz podpisać osobiście, więc kurier, aby mieć pewność, że będziemy w domu, skontaktuje się z Tobą telefonicznie.

 • Biometria – zrób selfie i załóż konto

Najnowocześniejszą metodą zakładania konta osobistego jest biometria, która została wprowadzona na rynek dość nie dawno. Na początku wystarczy, że wypełnisz podstawowy wniosek o konto, następnie bank poprosi Ciebie o pobranie ich aplikacji mobilnej. Zakładanie konta bankowego będziesz kontynuować na urządzeniu mobilnym i dobrze jakby był to telefon nieco nowszej generacji, aby uniknąć niektórych problemów technicznych. Zostaniesz poproszony o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego, a następnie twarzy – różnych pozycjach, aplikacja banku będzie podpowiadać jaki ruch masz wykonać. Po akceptacji i weryfikacji wypełnij pozostałe dane, i rachunek bankowy jest otwarty, i gotowy do użytku. Pamiętaj, że konto otwarte w taki sposób ma pewne ograniczenia – np. limity transakcyjne. Najlepiej w wolnej chwili udaj się do oddziału banku i potwierdź dodatkowo swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego.. 

 • Przelew weryfikacyjny

Najpierw wypełnij wniosek o konto, dodaj zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Jeśli posiadasz już konto osobiste w innym banku, wystarczy, że zrobisz przelew na kwotę 1 zł, aby potwierdzić swoją tożsamość. Oczywiście bank zwróci przelaną kwotę, pamiętaj jednak, żeby dane we wniosku o konto zgadzały się z danymi na twoim aktualnym rachunku bankowym.

 • Autenti – podpis umowy poprzez SMS

Ostatnią metodą zakładania rachunku bankowego to podpisanie umowy poprzez SMS. Na początku wypełnij wniosek o konto, dodaj zdjęcie dowodu osobistego. Po weryfikacji będziesz miał możliwość zatwierdzenie chęci otwarcia konta poprzez wpisanie kodu SMS, zostanie on wysłany na numer telefonu, który podałeś we wniosku o konto. Następnie wystarczy, że poczekasz na kuriera, który dostarczy ci kartę i potwierdzi twoją tożsamość. Jeśli nadasz PIN do karty nastąpi aktywacja konta i możesz korzystać z wszystkich usług dostępnych na koncie.

Możesz posiadać dowolną liczbę kont bankowych!

Pewnie zastanawiasz się, czy możesz posiadać kilka kont osobistych, Odpowiedź brzmi – możesz mieć dowolną ilość rachunków. Niejednokrotnie posiadanie kilku takich produktów może być nieco problematyczne, spełnianie warunków darmowości, liczne karty i dużo danych do logowania. Jednak rozwiązanie takie daje wiele korzyści, między innymi możliwość skorzystania z wielu promocji bankowych na start przy otwarciu rachunku w danym banku. Dodatkowo, możesz skorzystać z ofert dla stałych klientów, takich jak zwroty za płatności mobilne, za rachunki, czy możliwości automatycznego oszczędzania.

Co zyskasz posiadając konta bankowe?

Posiadając konto osobiste możesz zyskać bardzo dużo bonusów dla stałych klientów. Większość takich rozwiązań nie jest mocno znana przez klientów – a szkoda, bo niektóre funkcje są naprawdę warte uwagi.

 • Ubezpieczenie podróży za granicą
 •  Pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych
 • Pakiet bezpłatnych powiadomień
 • Zwrot 1% za płatności zbliżeniowe telefonem
 • Pakiet assistance (pomoc w nagłych wypadkach)
 • Zwrot gotówki za opłacanie rachunków, nawet do 300 zł rocznie