Kategoria: Konta osobiste

Czym jest konto osobiste?

Jednym z podstawowych produktów jakie oferują banki jest konto osobiste, inaczej Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez konta w banku, wykonywanie przelewów bez wychodzenia z domu, robienie zakupów kartą (płatności bezgotówkowe). Jeśli zatrudniamy się w pracy, w wielu przypadkach pracodawca będzie od nas wymagał posiadania rachunku bankowego. Trzymanie pieniędzy w Banku jest bezpieczne, ponieważ instytucje te, charakteryzują się najwyższym poziomem zabezpieczeń. Choć czasem warto mieć przy sobie nieco gotówki, ponieważ nie każdy przedsiębiorca akceptuje karty płatnicze, czy inne formy płatności bezgotówkowych.

 

Kto może założyć konto osobiste?

 

Właściwie to wszyscy, banki umożliwiają założenie konta w jak najprostszy i bezpieczniejszy sposób. Posiadanie konta osobistego nie wymaga pełnoletności, ale w przypadku osób poniżej 18. roku życia rachunek należy założyć za zgodą rodzica, bądź opiekuna prawnego. Każda osoba może posiadać konto w banku, która jest obywatelem Polski. 

 

Czy konto osobiste jest darmowe?

 

Konto osobiste może być całkowicie darmowe, najczęściej jest to zależne od naszej aktywności na rachunku bankowym. W tym aspekcie wyróżnia się dwie podstawowe grupy osób dla których są inne warunki darmowego konta, karty oraz wypłat z bankomatów. Do dyspozycji są zawsze dwa rachunki tzw. dla młodych, czyli dla osób w przedziale wiekowym 18-26 lat oraz dla starszych, powyżej 26. roku życia. Pierwsza grupa określana często jako studenci ma łatwiejsze warunki, ponieważ w tym wieku wiele osób nie ma stałej pracy przez co trudniej jest im zapewnić np. wpływ min. 1000 zł na konto, aby uniknąć opłat. Nie ma zmienia to jednak faktu, iż obie te grupy mogą posiadać omawiany produkt danej instytucji finansowej za darmo, przy okazji korzystając z różnorodnych promocji i bonusów.

 

Warunki darmowego rachunku osobistego

 

Gdzie i jak założyć konto osobiste?

 

Konto osobiste możesz założyć na kilka sposobów, banki oferują wiele metod otwarcia rachunku bankowego. 

 

  • Wizyta w oddziale

 

Najbardziej tradycyjną i jednocześnie dla wielu najłatwiejszą metodą jest wizyta w oddziale danego banku. Od razu będziemy mogli aktywować rachunek, w pełni z niego korzystać, a także pracownik banku pomoże nam przy pierwszym logowaniu na konto. Nie można zapomnieć o dowodzie osobistym, który jest podstawą weryfikacji w banku.

 

  • Wizyta kuriera i podpisanie umowy

 

Kolejna metoda zakładania konta to wypełnienie wniosku o konto osobiste przez Internet i podpisanie umowy przy kurierze, rachunek będzie aktywny do maksymalnie kilku dni po jego wizycie. Umowę musisz podpisać w obecności kuriera, następnie zostanie Ona zaplombowana i dostarczona do banku. 

 

  • Biometria – zrób selfie i załóż konto

 

Najnowocześniejszą metodą zakładania konta osobistego jest biometria, która została wprowadzona na rynek i od razu przypadła wszystkim do gustu. Na początku wystarczy, że wypełnisz podstawowy wniosek o konto, następnie bank poprosi Ciebie o pobranie ich aplikacji mobilnej. Zakładanie konta bankowego będziesz kontynuować na urządzeniu mobilnym i dobrze jakby był to telefon nieco nowszej generacji, aby uniknąć niektórych problemów technicznych. Zostaniesz poproszony o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego, a następnie wykonać odpowiednie gesty głową – aplikacja banku będzie podpowiadać jaki ruch masz wykonać. Po akceptacji i weryfikacji należy wypełnić końcowe dane i to tyle rachunek otwarty. Należy pamiętać, żeby w wolnej chwili udać się do najbliższego oddziały tego banku, aby złożyć wzór podpisu i okazać dokument tożsamości (chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa). 

 

  • Przelew weryfikacyjny

 

Polega to na tym, że wypełniasz wniosek o konto i dodajesz zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Jeśli posiadasz już konto osobiste w innym banku, wystarczy, że zrobisz przelew na kwotę 1 zł, aby potwierdzić swoją tożsamość. Oczywiście bank zwróci przelaną kwotę, pamiętaj jednak, żeby dane we wniosku o konto zgadzały się z danymi na twoim aktualnym rachunku bankowym.

 

  • Autenti – podpis umowy poprzez SMS

 

Ostatnią metodą zakładania rachunku bankowego to podpisanie umowy poprzez SMS. Na początku wypełnij wniosek o konto, dodaj zdjęcie dowodu osobistego. Po weryfikacji będziesz miał możliwość zatwierdzenie chęci otwarcia konta poprzez wpisanie kodu SMS, zostanie on wysłany na numer telefonu, który podałeś we wniosku o konto. Następnie wystarczy, że poczekasz na kuriera, który dostarczy ci kartę i potwierdzi twoją tożsamość. Jeśli nadasz PIN do karty nastąpi aktywacja konta i możesz korzystać z wszystkich usług dostępnych na koncie.

 

Darmowe Konto Osobiste

 

Możesz posiadać dowolną liczbę kont bankowych!

 

Pewnie zastanawiasz się, czy możesz posiadać kilka kont osobistych, Odpowiedź brzmi – możesz mieć dowolną ilość rachunków. Niejednokrotnie posiadanie kilku takich produktów może być nieco problematyczne, spełnianie warunków darmowości, liczne karty i dużo danych do logowania. Jednak rozwiązanie takie daje wiele korzyści, między innymi możliwość skorzystania z wielu promocji bankowych na start przy otwarciu rachunku w danym banku. Dodatkowo, możesz skorzystać z ofert dla stałych klientów, takich jak zwroty za płatności mobilne, za rachunki, czy możliwości automatycznego oszczędzania.

 

Co zyskasz posiadając konto osobiste?

 

Posiadając konto osobiste możesz zyskać bardzo dużo bonusów w promocjach bankowych oraz nagród dla aktualnych klientów. Większość takich rozwiązań nie jest znana przez klientów – a szkoda, bo niektóre funkcje są naprawdę warte uwagi.

 

✅ Ubezpieczenie podróży za granicą,
✅ pakiet bezpłatnych przelewów natychmiastowych,
✅ pakiet bezpłatnych powiadomień,
✅ zwrot 1% za płatności zbliżeniowe telefonem,
✅ pakiet assistance np. w przypadku Banku Pekao S.A. jest to Pakiet Komfort (pomoc w nagłych wypadkach),
✅ zwrot gotówki za opłacanie rachunków, nawet do 300 zł rocznie,
✅ punkty w programie Bezcenne Chwile, które możesz wymieniać na bony (za płatności kartą).

 

Można wymieniać i wymieniać korzyści wynikające z posiadania rachunku osobistego, najlepiej przekonać się samemu!

 

Szukaj