Konto oszczędnościowe co to jest?

Konto oszczędnościowe jest to rachunek z ustalonym przez bank oprocentowaniem, na którym możesz gromadzić swoje oszczędności, a dodatkowo zyskać drobne oprocentowanie. W odróżnieniu od lokaty, z konta takiego możesz wypłacić środki w dowolnym momencie. Ponadto, twoje środki są całkowicie bezpieczne, ponieważ są objęte gwarancją BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) do kwoty 100 000 EUR. Jest to lepsze rozwiązanie niż zwykłe konto osobiste bez oprocentowania.

Dlaczego warto posiadać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe warto posiadać z kilku znaczących powodów. Przede wszystkim trzymanie pieniędzy na oprocentowanym rachunku pozwala wypracować zyski i delikatnie bronić się przed inflacją, która zjada twoje oszczędności. Pieniądze możesz wypłacić w dowolnym momencie, jest to wiele lepsze rozwiązanie niż lokata, ponieważ zrywając ją, tracisz wszystkie wypracowane odsetki. Posiadając rachunek oszczędnościowy masz możliwość usystematyzować swoje oszczędzanie, odkładać na nie dowolne kwoty z własnego konta osobistego. Rozwiązanie takie motywuje do odkładania na wybrany przez ciebie cel – wakacje nowy samochód, czy wkład własny na nowe mieszkanie. Obecnie wiele osób korzysta z kont oszczędnościowych jako dodatek do konta osobistego używanego na co dzień.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

 

Wybierając konto oszczędnościowe powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi czynnikami. Na rynku mamy  dostępnych wiele ofert takich rachunków. Decyzja należy do ciebie, możesz wspomóc się rankingami i zestawieniami. Najważniejsze czynniki. na które warto zwrócić uwagę:

  • Wysokość oprocentowania rachunku oszczędnościowego

 Na rynku mamy wiele dostępnych ofert od banków jedne bardziej lub mniej atrakcyjne, w Internecie jest wiele poradników jaki rachunek oszczędnościowy wybrać. Ostateczna decyzja należy do nas możemy jedynie wspomagać się rankingami i wszelkimi poradnikami, niżej zostały wymienione najważniejsze elementy na które trzeba zwrócić uwagę:

  • Wysokość oprocentowania- tutaj nie ma wielkiej filozofii im jest większe tym lepiej dla osoby decydującej się założyć konto oszczędnościowe w banku. Oprocentowanie podaje się zawsze w skali roku o czym należy pamiętać 
  • Częstotliwość kapitalizacji odsetek-  najprościej tłumacząc jest to ilość 
  • Koszty wypłaty środków- wypłacanie środków z konta oszczędnościowego może się wiązać z opłatą co  niekoniecznie okaże się opłacalne w przypadku umieszczenia pieniędzy w naszym depozycie. Niektóre banko oferują pierwsze wypłaty za darmo, ale potem mogą być naliczane opłaty. 
  • Okres obowiązywania wyższego oprocentowania- w niektórych przypadkach mamy do czynienia z wyższym oprocentowaniem  jest to spowodowane promocją bankową tak, aby przyciągnąć więcej uczestników oraz nowych klientów. Tutaj musimy zapoznać się z czasem przez jakie obowiązuje wyższe niż zwykle oprocentowanie i jakie są tego warunki 
  • Wysokość kwoty- tutaj musimy sprawdzić jaka jest maksymalna kwota dla której obowiązuje wyższe oprocentowanie.

 

Wszystkie wyżej wymienione cechy są ważne przy wyborze odpowiedniego dla nas konta oszczędnościowego. Oczywiście każda osoba ma spersonalizowane potrzeby tak więc nie ma rachunku, który będzie idealny. Na szczęście na rynku jest wiele ofert i na pewno któraś sprosta naszym wymaganiom. 

Założenie i usunięcie konta oszczędnościowego

Nie jest to skomplikowane wystarczy wybrać rachunek oszczędnościowy, który najbardziej nas interesuje. Gdy mamy wybrane konto w określonym banku musimy złożyć wniosek i podpisać umowę jedną z dostępnych metod. W niektórych przypadkach może okazać się, że konieczne będzie założenie konta osobistego wtedy należy dowiedzieć się jakie są koszty posiadania konta osobistego.

Gdzie najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

Do wyboru mamy wiele ofert, więc na pewno znajdziemy odpowiedni rachunek, który spełnia nasze oczekiwanie.  W Internecie znajdziemy wiele podpowiedzi jak wybrać najlepsze dla nas konto oszczędnościowe. Z pomocą może przyjść nam  ranking promocji bankowych dostępny również na naszej stronie.  Warto prześwietlić parę ofert i wtedy najlepiej założyć konto oszczędnościowe w banku gdzie konto oszczędnościowe jest najbardziej atrakcyjne. Nie nastawiaj się na znalezienie ideału, ciężko jest spełnić wszystkie wymagania.