Kategoria: Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe co to jest?

Konto oszczędnościowe jest to rachunek z ustalonym przez bank oprocentowaniem, na którym możesz gromadzić swoje oszczędności, a dodatkowo zyskać drobne oprocentowanie. W odróżnieniu od lokaty z takiego rachunku możesz wypłacić sodki w dowolnym momencie. Ponadto Twoje oszczędności są całkowicie bezpieczne, ponieważ obejmuje je gwarancja BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) do kwoty 100 000 EUR. 

Dlaczego warto posiadać konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe warto posiadać z kilku znaczących powodów. Przede wszystkim trzymanie pieniędzy na oprocentowanym rachunku pozwala wypracować zyski i delikatnie bronić się przed inflacją, która zjada twoje oszczędności. Pieniądze możesz wypłacić w dowolnym momencie, jest to wiele lepsze rozwiązanie niż lokata, ponieważ zrywając ją, tracisz wszystkie wypracowane odsetki. Posiadając rachunek oszczędnościowy masz możliwość usystematyzować swoje oszczędzanie, odkładać na nie dowolne kwoty z własnego konta osobistego. Rozwiązanie takie motywuje do odkładania na wybrany przez ciebie cel – wakacje nowy samochód, czy wkład własny na nowe mieszkanie. Obecnie wiele osób korzysta z kont oszczędnościowych jako dodatek do konta osobistego używanego na co dzień.

Konto Oszczędnościowe

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

Wybierając konto oszczędnościowe powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi czynnikami. Na rynku mamy  dostępnych wiele ofert takich rachunków. Decyzja należy do ciebie, możesz wspomóc się rankingami i zestawieniami. Najważniejsze czynniki. na które warto zwrócić uwagę:

✅ wysokość oprocentowania – tutaj nie ma wielkiej filozofii im jest większe tym lepiej dla osoby decydującej się założyć konto oszczędnościowe w banku. Oprocentowanie podaje się zawsze w skali roku o czym należy pamiętać,
✅  częstotliwość kapitalizacji odsetek – ile razy odsetki zostają dopisane do gromadzonego kapitału w danym okresie,
✅ koszty wypłaty środków – wypłacanie środków z konta oszczędnościowego może się wiązać z opłatą co niekoniecznie okaże się opłacalne w przypadku umieszczenia pieniędzy w naszym depozycie. Niektóre banki oferują pierwsze wypłaty za darmo, ale potem mogą być naliczane opłaty,
✅ okres obowiązywania wyższego oprocentowania – w niektórych przypadkach mamy do czynienia z wyższym oprocentowaniem  jest to spowodowane promocją bankową tak, aby przyciągnąć więcej uczestników oraz nowych klientów. Tutaj musimy zapoznać się z czasem przez jakie obowiązuje wyższe niż zwykle oprocentowanie i jakie są tego warunki,
✅ wysokość kwoty – tutaj musimy sprawdzić jaka jest maksymalna kwota dla której obowiązuje wyższe oprocentowanie.

Wszystkie wyżej wymienione cechy są ważne przy wyborze odpowiedniego dla nas konta oszczędnościowego. Oczywiście każda osoba ma spersonalizowane potrzeby tak więc nie ma rachunku, który będzie idealny. Na szczęście na rynku jest wiele ofert i na pewno któraś sprosta Twoim wymaganiom. 

Jak założyć rachunek oszczędnościowy?

Nie jest to skomplikowane wystarczy wybrać rachunek oszczędnościowy, który najbardziej nas interesuje. Gdy mamy wybrane konto w określonym banku musimy złożyć wniosek i podpisać umowę jedną z dostępnych metod. W niektórych przypadkach może okazać się, że konieczne będzie założenie konta osobistego wtedy należy dowiedzieć się jakie są koszty posiadania konta osobistego.

Gdzie najlepiej założyć konto oszczędnościowe?

Do wyboru mamy wiele ofert, więc na pewno znajdziesz odpowiedni rachunek, który spełnia nasze oczekiwanie.  W Internecie znajdziesz wiele podpowiedzi jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe Z pomocą może przyjść nam  ranking promocji bankowych dostępny również na naszej stronie.  Warto prześwietlić parę ofert i wtedy najlepiej założyć konto oszczędnościowe w banku gdzie konto oszczędnościowe jest najbardziej atrakcyjne. 

Szukaj