Jak oszczędzać pieniądze na wakacjach

Patrycja Krajewska 15 czerwca 2021 roku

Jak oszczędzać pieniądze na wakacjach – 29 sprawdzonych sposobów

Chcesz jechać na urlop ale nie chcesz wydać fortuny? Poznaj sprytne i sprawdzone sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze na wakacjach. Bez zaciskania pasa!
Jak oszczędzać pieniądze na wakacjach

Lato tuż, tuż i jak pewnie większość osób, właśnie planujesz swój wakacyjny wyjazd. Każdy z nas czeka na te chwile beztroski z upragnieniem. Wiele razy słyszałam opinie, że wakacje są po to, by wydawać pieniądze i nie ma sensu oszczędzać. Każdy oczywiście spędza wakacje jak chce i za ile chce. Jednak mądre zarządzanie budżetem pozwoli Ci świetnie się bawić bez strachu o duże wydatki – obniżysz koszty wyjazdu nawet o kilkadziesiąt procent i będziesz cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi jeszcze długo po urlopie. Bo po co przepłacać, jak można taniej?

W tym artykule przedstawię 29 sprawdzonych przeze mnie sposobów, jak oszczędzać pieniądze na wakacjach. Zapraszam do lektury 🙂

1. Zaplanuj budżet

Prze wyjazdem koniecznie zaplanuj wszystkie koszty. Podziel je na kategorie: transport (pamiętaj o opłatach za autostrady), nocleg, wyżywienie, atrakcje. Do tego dolicz jeszcze 10-15% na nieprzewidziane wydatki – ta kwota pozwoli Ci na spokojne wakacje, bez stresu, że zabranie Ci pieniędzy. A jeśli już przed wyjazdem widzisz, że potrzebny budżet jest za wysoki, zastanów się nad innym miejscem. Nikt nie lubi przecież liczyć każdego grosza na wakacjach.

2. Jedź na wakacje poza sezonem

Najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca odwiedzaj poza sezonem. Dzięki temu unikniesz tłoku, długich kolejek i kosmicznych cen za wszystko. Nie dość, że, wydasz mnóstwo pieniędzy to jeszcze nie odpoczniesz.

3. W sezonie wybieraj mniejsze miejscowości

A jeśli chcesz koniecznie jechać na urlop w szczycie sezonu, wybierz mniejszą miejscowość. W takich lokalizacjach ceny są o wiele niższe niż w najpopularniejszych kurortach i jest też o wiele mniej ludzi. Zawsze możesz też pojechać na jednodniową wycieczkę do większej i bardzo popularnej miejscówki.

4. Korzystaj z karty wielowalutowej

Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj kursy walut i kupuj tam gdzie najtaniej. A podczas wakacji korzystaj z karty wielowalutowej do konta Przekorzystnego od banku Peako S.A – aż 5 różnych walut i tylko jedno konto bankowe. Dzięki temu, zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy na przewalutowaniach, ponieważ bank nie pobierze za to dodatkowej opłaty.

Karta wielowalutowa od Pekao S.A. przyda Ci się również po powrocie z wakacji, ponieważ możesz nią płacić również w zagranicznych sklepach online bez dodatkowych prowizji. Poza tym, otrzymasz zniżki do wielu sklepów, a także punkty za każdą transakcję wykonaną kartą wielowalutową w banku Pekao S.A., które wymienisz na nagrody w programie Bezcenne Chwile. Przeczytaj więcej o karcie wielowalutowej.

5. Podróżuj na własną rękę

Wakacje z biurem podróży praktycznie zawsze są o droższe, niż samodzielna podróż. W końcu musisz zapłacić też za to, że ktoś zorganizował każdy aspekt Twojego urlopu za Ciebie.

Ja uwielbiam organizować wyjazd na własną rękę. Oczywiście wtedy cały wyjazd jest na mojej głowie i wszystko muszę zaplanować sama, ale odnajduję w tym dużą radość i satysfakcję. Wolę sama wybrać miejsce noclegowe, atrakcje i jedzenie. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma czas na przekopywanie Internetu w poszukiwaniu wszystkich istotnych informacji, ale coś za coś 😉

6. Zapakuj wszystkie potrzebne rzeczy

To kolejny świetny sposób na to, jak oszczędzać pieniądze na wakacjach. Przed wyjazdem zrób listę wszystkich rzeczy, które musisz zabrać ze sobą. Dzięki temu, o niczym nie zapomnisz, a także nie przepłacisz na miejscu za produkty, których zapomniałeś zapakować. Czasami różnice w cenach w zwykłym sklepie a w kurorcie turystycznym są astronomiczne.

7. Porównuj ceny

Przed wyjazdem sprawdzaj ceny transportu czy noclegów na różnych portalach. Często można skorzystać z wielu promocji np. bilet autobusowy tygodniowy będzie tańszy niż kupowanie biletów na każdy przejazd osobno. Ceny noclegów porównuj na znanych portalach: booking.com, airbnb.pl czy trivago.pl, a także bezpośrednio na stronie internetowej hotelu czy pensjonatu. Ceny biletów lotniczych sprawdzaj na scyscanner.pl czy kayak.pl.

8. Jedz tam, gdzie lokalsi

Najsmaczniejsza i najtańsza kuchnia jest zazwyczaj tam, gdzie jedzą mieszkańcy. W końcu oni znają lepiej daną miejscowość i wiedzą, gdzie warto zjeść, a gdzie nie. Restauracje przeznaczone dla turystów są o wiele droższe, a jakość jedzenia często nie powala, dlatego lepiej wybrać się na spacer i znaleźć jakąś lokalną restauracyjkę.

9. Korzystaj z darmowych wycieczek Free Walking Tour

W najpopularniejszym miejscu danej miejscowości np. na głównym placu czy rynku, często można spotkać przewodników turystycznych, którzy za darmo oprowadzają urlopowiczów po okolicy. To świetna okazja, by poznać trochę historii, a także podpytać o tanie i ciekawe miejsca, poza turystycznym szlakiem. Na koniec wycieczki, warto odwdzięczyć się za poświęcony czas i ofiarować przewodnikowi napiwek – wtedy każdy będzie zadowolony na 100%.

10. Wybierz tani nocleg

Nie zawsze musisz mieć hotel z widokiem na morze. A może warto czasem wybrać się na camping? Tam też są fajne domki i przy okazji można posiedzieć przy ognisku i pośpiewać wspólnie z innymi turystami. A jeśli bardzo lubisz poznawać nowe osoby i nie przeszkadza Ci brak prywatności, świetnym rozwiązaniem będzie hostel.

11. Rezerwuj noclegi na ostatnią chwilę

Często jest tak, że hotele czy pensjonaty na jeden czy dwa dni przed planowanym terminem, obniżają ceny nawet o 50%. Wtedy mają sporą szansę, że ktoś wykupi to miejsce, a oni zarobią. Możesz również szukać noclegu na miejscu. Wtedy ceny zapewne też będą o wiele niższe, niż gdybyś rezerwował ten sam nocleg kilka miesięcy wcześniej.

12. Wybieraj nocleg z aneksem kuchennym

Jeśli masz do dyspozycji kuchnię albo aneks kuchenny w aparatamencie, to już w ogóle nie musisz martwić się o ceny wyżywienia. Wtedy kupujesz co chcesz i gotujesz tak, jak lubisz. Przed wyjazdem poszukaj w Internecie przepisów, a później samodzielnie wykonaj lokalne przysmaki.

13. Rób zakupy na lokalnych bazarach

W takich miejscach zawsze jest taniej, niż w sklepach znanych sieciówek, a wybór produktów jest ogromny. Pachnące owoce, soczyste warzywa, kolorowe przyprawy, świeże sery i mięsa. W takim miejscu, zakupy to przyjemność i jest dodatkowa okazja, by zrobić fajne fotki. Poza tym, zawsze możesz się potargować.

14. Podróżuj w grupie

W grupie zawsze raźniej, ale też i taniej. Możesz podzielić się kosztami za paliwo, jeśli jedziecie jednym autem. Tak samo jest z noclegami. Domki czy apartamenty dwuosobowe są droższe w przeliczeniu na osobę, w porównaniu do tych czy czteroosobowych.

15. Korzystaj z miejskiej komunikacji

Odpuść sobie taksówki i podróżuj komunikacją miejską. Przed wyjazdem sprawdź ceny biletów w zależności od ilości przejazdów. Jednorazowy bilet zawsze będzie droższy niż ten, który jest ważny przez 3 dni na wszystkie autobusy, tramwaje czy metro.

16. Jedź na wakacje własnym samochodem

Jeśli planujesz wakacje w Europie, czasami lepiej jechać swoim autem niż wydawać pieniądze na bilety lotnicze. Po drodze możesz sobie zrobić krótkie przystanki i zobaczyć jeszcze więcej ciekawych miejsc. A gdy dojedziesz już do celu swojej wyprawy, będziesz miał dużą swobodę w przemieszczaniu się.

17. Sprawdź ceny paliw przed wyjazdem

Jeśli podczas podróży autem, przejeżdżasz przez wiele miejscowości i krajów, koniecznie porównaj ceny paliw przed wyjazdem w Internecie. Gdy jechałam do Macedonii, różnice na całej trasie były ogromne. Najdrożej było w Serbii – tam paliwo kosztowało ponad 6 zł za litr. W pozostałych krajach, ceny paliwa były podobne do tych w Polsce.

18. Korzystaj z BlablaCar

BlablaCar to portal internetowy, który łączy kierowców z pasażerami i pozwala podzielić koszty podróży. Możesz z niego korzystać jako właściciel samochodu – wtedy to Ty decydujesz ile osób zabierzesz ze sobą i jaka będzie cena za przejazd.

Możesz też znaleźć kierowcę, który jedzie w to samo miejsce co Ty i poprosić o podwózkę. Koszt takiej podróży może być podobny do tradycyjnej formy transportu np. pociągu czy autobusu, jednak komfort i długość przejazdu będzie zdecydowanie korzystniejsza dla Ciebie.

19. Wypożycz rower

W większych miejscowościach znajdziesz rowery miejskie, które są bezpłatne np. przez pierwsze 20 minut, a potem naliczane są jakieś drobne opłaty. Możesz też skorzystać z normalnej wypożyczalni i wybrać się na całodniową wycieczkę po okolicy. W ten sposób, zobaczysz więcej ciekawych miejsc i zadbasz o swoją formę fizyczną.

20. Zadbaj o tani Internet

Zanim wyjedziesz, dowiedz się który Internet jest najtańszy i gdzie można go kupić. Zawsze sprawdzaj czy w hotelu czy na campingu jest darmowe wifi, a gdy jesteś na mieście korzystaj z sieci, które mają restauracje. W wielu przypadkach, nie będziesz musiał nic kupować, żeby otrzymać hasło. Po prostu bądź miły, uśmiechnięty i ładnie poproś kelnera czy kelnerkę o kod do wifi. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś mi odmówił.

21. Zabierz ze sobą bidon na wodę

W wielu miejscach znajdziesz wodopoje, w których możesz bezpłatnie napełnić butelkę czy bidon. Wodę z kranu możesz nalać też na lotnisku czy w pokoju hotelowym. Dzięki butelce wielokrotnego użytku, nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale wspomożesz ochronę środowiska. No i zawsze będziesz mieć wodę pod ręką.

22. Nawiąż kontakty z lokalsami

Porozmawiaj z kelnerem w knajpie, albo z Panią, od której kupujesz warzywa i owoce na lokalnym bazarku. Takie osoby polecą Ci ciekawe oraz tanie miejsca i opowiedzą historie, których nie znajdziesz w przewodniku.

23. Zabierz ze sobą coś do jedzenia

Zawsze w trasę czy na zwiedzanie zabierz ze sobą przekąski: kanapki, owoce czy orzeszki. Gdy na trasie zrobisz się głodny, nie będziesz musiał korzystać z drogich sklepów czy restauracji, bo jedzenie zawsze będzie pod ręką.

24. Sprawdź kiedy wstęp do muzeum jest darmowy

W dużych miastach, wstęp do wielu znanych muzeów jest darmowy w określone dni lub godziny np. wejście do Muzeum Watykańskiego jest darmowe w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Musisz liczyć się z tym, że przed wejściem będzie ogromna kolejka. Wtedy warto zająć sobie miejsce kilka godzin przed otwarciem i odstać swoje.

25. Korzystaj z zakupów grupowych

W największych miastach w Polsce i za granicą działa popularny Groupon. Możesz tam znaleźć tańsze oferty hoteli i restauracji. Kiedyś udało mi się upolować na hiszpańskim Grouponie trzydaniową kolację dla dwóch osób z butelką wina na stadionie Realu Madryt. Mój przyszły mąż był wniebowzięty, ponieważ był wielkim fanem Realu. Za taką przyjemność zapłaciłam 50 euro, co w porównaniu do zwykłych knajpek w Madrycie, było bardzo okazyjną ceną.

26. Nie kupuj wielu pamiątek

Niektórzy uważają, że podczas wakacji trzeba kupić kilka pamiątek. Najpopularniejsze magnesy kosztują po kilkanaście złotych, już nie mówiąc o kubkach, figurkach czy innych pierdółkach. A potem po powrocie, wszystkie te rzeczy najczęściej stoją i kurzą się. Ja lubię sobie kupić jakiś drobiazg w danym miejscu, ale musi to być rzecz praktyczna, którą będę używać często np. szalik z wełny alpaki albo mydełko produkowane przez lokalną firmę.

27. Zaprzyjaźnij się z innymi podróżnikami

Podczas wyjazdu staraj się nawiązywać znajomości z innymi podróżnikami. Dzięki mediom społecznościowym możecie pozostać w kontakcie nawet po powrocie do domu. Później możecie się wzajemnie odwiedzić i oszczędzić na noclegu.

Ja podczas jednego z pobytów w Macedonii zaprzyjaźniłam się z Mirjaną – dziewczyną z Mostaru w Bośni i Hercegowinie. Po powrocie pozostałyśmy w kontakcie, a po jakimś czasie Mirjana zaprosiła mnie do swojego rodzinnego domu na kilka dni. Z przyjemnością poznałam jej rodzinę i znajomych.

Mirjana bardzo często zmienia miejsca zamieszkania. Żyła już w Pradze, Brnie, Bydgoszczy i za każdym razem zapraszała mnie do swojego mieszkania. Ja również się jej odwdzięczałam i wielokrotnie nocowała w moim domu. Przyjaźnimy się do dzisiaj 🙂

28. Ubezpiecz się

Zawsze lepiej dmuchać na zimne i ubezpieczyć się. Dzięki temu, w razie wypadku unikniesz ogromnych kosztów za leczenie. Gdy byłam w Danii na wymianie studenckiej, mojej koleżance ułamał się w połowie ząb numer 1, czyli najgorzej… Znajoma nie była ubezpieczona, a koszty naprawy zęba w Danii były ogromne. Bardziej opłacało jej się kupić bilety lotnicze i wrócić do Polski na leczenie, niż iść do stomatologa na miejscu.

29. Skorzystaj z darmowego Couchsurfingu

Couchsurfing to platforma internetowa, która łączy ludzi poszukujących darmowego noclegu z tymi, którzy taki nocleg chcą zaoferować bezpłatnie. Warunki w takim miejscu mogą być różne – jedni dadzą Ci do dyspozycji kanapę, inni kawałek podłogi, a jeszcze inni oddzielny pokój. W każdym razie, to fajny sposób na poznanie nowych osób, a często zdarzy się tak, że Twój gospodarz przygotuje dla Ciebie pyszną kolację, albo zabierze Cię na wycieczkę i zapłaci za wstępy. Znam z doświadczenia 🙂

Podoba Ci się ten artykuł?

Zobacz więcej interesujących treści na Instagramie

29 sposobów jak oszczędzać pieniądze na wakacjach – podsumowanie

Jak widzisz, sposobów na tańsze wakacje jest wiele i nie wymagają jakiegoś specjalnego wysiłku. Po prostu trzeba pamiętać o kilku rzeczach i gotówka sama zostaje w kieszeni. Możesz być pewny, że po kilku wyjazdach, oszczędzanie stanie się Twoim nawykiem, a może nawet odkryjesz w tym dużą satysfakcję i przyjemność. W końcu dodatkowa gotówka przyda się zawsze np. na kolejne wakacje.

A Ty, masz swoje sposoby na to, jak oszczędzać pieniądze na wakacjach? Daj znać w komentarzu 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Skomentuj

Udostępnij

Analizujemy najlepsze konta bankowe. Sprawdź, które z nich są darmowe.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego.

Zobacz również

Szukaj

Komentarze

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Podziel się w social media