Jan Anders 26 marca 2020 roku

Barter i inne formy handlu wymiennego

 Handel wymienny jest najstarszą nam znaną formą systemu ekonomicznego i pomimo rozwoju i częściowego wyparcia przez inne formy jak na przykład transkakcje mobilne czy też banknoty. Skupmy się jednak na handlu wymiennym którego Najczęstszą formą jest tzw. barter.

 Czym on jest tak w telegraficznym skrócie? Jest to nic innego jak wymiana towaru za inny towar. Weźmy na przykład sytuację z wielkiego kryzysu z lat 30 XX wieku. W tym czasie powstawały w wielkich ilościach firmy zajmujące się skupem i kojarzeniem ze sobą poszczególnych przedsiębiorców i logistyką wymiany towarów między nimi. opisane zjawisko nazywane jest barterem wielostronnym. paradoksalnie dzięki wielkiemu kryzysowi nastąpił renesans barteru i po dziś dzień wzrasta. Potwierdzają to statystyki Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych (United States Department of Commerce) Które szacują, że barter stanowi około 30% światowego handlu, co jest ogromną liczbą, bowiem cały światowy eksport towarów jest wyceniany przez WTO (World trade Organisation) na 19,48 bln USD, co jest niebotyczną sumą.

 Pozostałymi rodzajami handlu wymiennego są: wymiana ekwiwalentna oraz nieekwiwalentna. pierwsza polega na wymianie dóbr o podobnej wartości np:korepetycje z matematyki za korepetycje z j. polskiego. Natomiast w drugim przypadku wymiana następuje poprzez towary o różnej wartości np: Krowa za kurczaka. Są one rzadko stosowane, głównie między pojedynczymi osobami często znającymi się wzajemnie.
Tak więc handel wymienny pomimo swojej prostoty jest długowiecznym tworem, który występuje wszędzie wokół nas czy to w formie barteru między firmami, czy też w naszym najbliższym środowisku, bowiem opiera się na jasnych, prostych zasadach i powoduje zwłaszcza w formie przysługa za przysługę żywe interakcje między innymi ludźmi a jak wiemy wszyscy ludzkość jest gatunkiem stadnym i takie interakcje są dla nas naturalne.

Skomentuj

Udostępnij

Skomentuj

Udostępnij

Analizujemy najlepsze konta bankowe. Sprawdź, które z nich są darmowe.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego.

Zobacz również

Szukaj

Komentarze

Dodaj komentarz

Podziel się w social media