sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku

Kacper Jankowski 1 czerwca 2021 roku

4 sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku

Jak wykorzystać systemy bankowe i odkładać pieniądze na swoje cele i marzenia? Poznaj 4 sposoby na oszczędzanie w banku i zacznij kontrolować swoje wydatki.
sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku

Właściwe zarządzanie swoim budżetem to bardzo ważna umiejętność, którą może nabyć każda osoba. Wystarczy, że nauczysz się kilku trików, będziesz konsekwentny i zdeterminowany. Jedną z metod na właściwe zarządzanie budżetem, jest odkładanie części zarobionych pieniędzy. Patentów na to jest mnóstwo, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie! Dzisiaj przedstawię 4 sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku. W końcu, praktycznie każdy z nas korzysta z usług bankowych, więc warto poznać wszystkie możliwości jakie nam oferują.

Tym bardziej, że poniższe sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku są proste i nie wymagają wprowadzania wielkich zmian do Twojego życia i życia Twojej rodziny.

1. Automatyczne oszczędzanie

Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość automatycznego odkładania części pieniędzy. Na czym to polega? Np. w mBanku wygląda to następująco:

Wykonujesz przelew, płatność kartą lub wypłatę z bankomatu, a system bankowy zaokrągla kwotę do pełnej. Różnicę przelewa na specjalnie stworzony przez Ciebie cel np. na remont czy wakacje.

Przykład:
☑ Robisz przelew w wysokości 51,50 zł.
☑ Bank zaokrągla kwotę do 60 zł.
☑ Różnicę (60 zł – 51,50 zł = 8,5 zł) bank automatycznie przenosi na konto oszczędnościowe.

Poniżej znajdziesz inne sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku dzięki automatycznemu odkładaniu środków:
◾ odkładanie stałej kwoty z każdej transakcji (3-10 zł),
◾ odkładanie stałego % od każdej transakcji (1-15%),
◾ odkładanie stałej kwoty miesięcznie.

Pieniądze, który uda Ci się odłożyć, możesz przelać na swoje standardowe konto i wydać w każdej chwili. 1 taki przelew w miesiącu jest darmowy.

Zalety automatycznego oszczędzania:
1️⃣ Odkładanie pieniędzy dzieje się samo. Nie musisz o tym myśleć, nie musisz o tym pamiętać.
2️⃣ Pieniądze, który odłożysz znajdują się z bezpiecznym miejscu. Lepsze to niż przysłowiowa skarpeta.
3️⃣ W niektórych bankach, konta do automatycznego oszczędzania są oprocentowane, więc masz szansę na dodatkowy zysk.
4️⃣ W mBanku masz dostęp do symulacji, dzięki której będziesz wiedział ile dokładnie musisz odłożyć, by osiągnąć daną kwotę w dogodnym dla Ciebie terminie.
5️⃣ Ty wybierasz ile pieniędzy chcesz oszczędzać.
6️⃣ W każdej chwili możesz wypłacić zgromadzone środki i przeznaczyć na dowolny cel bez dodatkowych opłat.
7️⃣ Sam decydujesz w jaki sposób będziesz odkładał pieniądze od każdej transakcji.

Wady automatyczne oszczędzania:
1️⃣ Czasami możesz nie kontrolować ile pieniędzy odkładasz. Dlatego warto, sprawdzać co jakiś czas stan swojego podstawowego konta. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, gdy podczas zakupów, zabraknie Ci środków do zapłaty.

Sprawdź koniecznie!

Przeanalizowaliśmy i porównaliśmy najlepsze konta bankowe. Dowiedz się, które z nich są darmowe.

2. Konto oszczędnościowe

Jeśli masz większą ilość gotówki lub na Twoim koncie bankowym uzbierała się już pokaźna suma, warto pomyśleć o koncie oszczędnościowym. Co prawda, w obecnej sytuacji oprocentowanie takich rachunków nie jest zbyt wysokie, ale zawsze lepsze to niż 0%, które masz na zwykłym koncie bankowym. Dzięki temu, choć trochę zaoszczędzisz na galopującej inflacji.

Konto oszczędnościowe to dobra opcja, jeśli nie chcesz zamrażać pieniędzy na lokacie bankowej. W tym wypadku, możesz zwiększać lub zmniejszać ilość środków na koncie oszczędnościowym.

Zalety konta oszczędnościowego:
1️⃣ Pozwala zmniejszyć skutki inflacji.
2️⃣ Jest powiązane z Twoim standardowym kontem bankowym, więc wszystkie rozliczenia masz w jednym miejscu.
3️⃣ W każdej chwili możesz wypłacić środki z konta oszczędnościowego. Zazwyczaj 1 przelew w miesiącu jest darmowy.
4️⃣ Cały czas możesz zwiększać liczbę pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu więcej oszczędzisz.
5️⃣ Zysk wypracowujesz już od pierwszej wpłaty.

Wady konta oszczędnościowego:
1️⃣ Niskie oprocentowanie w porównaniu do poprzednich lat.
2️⃣ Większość kont oszczędnościowych pozwala na bezpłatną wypłatę środków tylko raz w miesiącu. Każda kolejna wypłata wiąże się z wysokimi prowizjami (nawet kilkanaście złotych).
3️⃣ Wysokość oprocentowania może się zmieniać.

3. Lokata bankowa

Lokaty bankowe to jeden z najprostrzych sposobów na inwestowanie i oszczędzanie pieniędzy w banku. Metoda ta jest bezpieczna i pozwala choć trochę zabezpieczyć swój kapitał przed rosnącą inflacją.

Wystarczy, że w banku otworzysz depozyt, wybierzesz lokatę krótko lub długoterminową i nic więcej nie musisz robić. Środki, które wpłacisz będę generować ustalone zyski.

Zalety lokaty bankowej:
1️⃣ To bezpieczny sposób oszczędzania. Przy otwieraniu depozytu podpisujesz umowę, która gwarantuje zyski na poziomie, który ustaliłeś z bankiem.
2️⃣ Każdy może skorzystać z lokaty bankowej. Banki oferują wiele różnych opcji lokowania pieniędzy, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.
3️⃣ Pieniądze na lokacie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 euro. Gdyby bank splajtował, każdy klient otrzyma zwrot wpłaconych środków.

Wady lokaty bankowej:
1️⃣ Konieczność zamrożenia pieniędzy na określony czas. W przypadku zamknięcia depozytu, przed terminem wskazanym w umowie, musisz liczyć się z utratą części lub całości wypracowanych odsetek.
2️⃣ Niższe oprocentowanie w porównaniu do poprzednich lat.

4. Karta przedpłacona prepaid

Karta przedpłacona prepaid to świetne rozwiązanie, by kontrolować swoje wydatki, a tym samym oszczędzać pieniądze. Karta przedpłacona prepaid działa tylko wtedy, gdy na przypisanym do niej koncie znajdują się dostępne środki.

Z tego rozwiązania korzystają zwłaszcza duże firmy. Popularna karta podarunkowa, którą możesz kupić w sieciowych sklepach, działa właśnie na tej zasadzie. Innym przykładem są karty przedpłacone prepaid, które pracodawcy dają pracownikom. Karty zasilane są określoną kwotą, którą pracownik może wykorzystać np. podczas podróży służbowej lub na obiad w firmowym bufecie.

Do karty przedpłaconej prepaid utworzony zostaje rachunek techniczny, z którego nie możesz wykonywać przelewów czy spłacać kredytu. Ta opcja przeznaczona jest tylko i wyłącznie do transakcji bezgotówkowych.

Jak wykorzystać kartę przedpłaconą prepaid by oszczędzać?

Kartę przedpłaconą prepaid możesz wykorzystać na różne sposoby. Możesz np. przelać na rachunek techniczny określoną kwotę na miesiąc, którą przeznaczysz tylko na jedzenie na mieście albo na nowe ciuchy. Taki sposób pozwoli Ci kontrolować wydatki i ograniczy możliwość wydawania większych kwot niż zaplanowałeś.

To również świetne rozwiązanie dla dzieci. Na kartę przedpłaconą prepaid możesz przelać miesięczne kieszonkowe czy pieniądze dla dziecka na wakacje. Na koncie możesz ustawić dzienny limit wydatków. Dzięki temu, Twoje dziecko nie wyda wszystkich pieniędzy od razu, ani nie będzie nosić przy sobie większej gotówki.

Zalety karty przedpłaconej prepaid:
1️⃣ Pełna kontrola wydatków. To Ty decydujesz ile pieniędzy miesięcznie chcesz przeznaczyć na daną rzecz.
2️⃣ 0 zł za użytkowanie karty przy spełnieniu warunków np. jedna płatność kartą w miesiącu.
3️⃣ To świetne rozwiązanie, by nauczyć dzieci właściwego zarządzania pieniędzmi.
4️⃣ Wielokrotne doładowywanie karty.

Wady karty przedpłaconej prepaid:
1️⃣ Limitowanie zastosowanie karty. Możesz dokonywać tylko transakcji bezgotówkowych.
2️⃣ Dodatkowe opłaty. Czasami wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą karty prepaid lub przelew pozostałych środków na tradycyjne konto bankowe jest obciążona dodatkową prowizją.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zobacz więcej interesujących treści na Facebooku

4 sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku – podsumowanie

Oszczędzanie to ważna rzecz, która pozwala kontrolować bieżące wydatki i jednocześnie realizować swoje plany i marzenia. Wykorzystaj te 4 sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku i lepiej zarządzaj swoim budżetem. Twój portfel i konto bankowe Ci za to podziękują!

Wkrótce zobaczysz, że dzięki wprowadzonej kontroli nad wydatkami staniesz się bardziej odpowiedzialny i mniej zestresowany. W końcu będziesz wiedział gdzie podziewają się wszystkie Twoje pieniądze.

A jeśli podobały Ci nasze sposoby na oszczędzanie pieniędzy w banku, daj znać i zostaw serduszko. W komentarzu możesz napisać, z której metody sam korzystasz, a jeśli chcesz podzielić się wiedzą, udostępnij ten wpis osobie, która szuka podobnych rozwiązań. Z góry dziękuję 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Skomentuj

Udostępnij

Analizujemy najlepsze konta bankowe. Sprawdź, które z nich są darmowe.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego.

Zobacz również

Szukaj

Komentarze

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Podziel się w social media