Jak zarabiać na dronach

Patrycja Krajewska 1 lipca 2021 roku

Jak zarabiać na dronach – pomysły, szkolenia i koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Szukasz pomysłu na biznes związanego z fotografią? Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak zarabiać na dronach, jakie są koszty prowadzenia działalności i jakie kursy trzeba przejść.
Jak zarabiać na dronach

Filmy i zdjęcia z dronów są coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, w końcu pokazują świat i wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Kiedyś na operowanie takim sprzętem mogły pozwolić sobie tylko służby państwowe, takie jak wojsko czy policja. Dzisiaj każdy może mieć swojego drona. Dzięki temu, otwiera się przed nami wiele możliwości na dodatkowy zarobek. Dlatego warto dowiedzieć się już teraz, jak zarabiać na dronach. Zwłaszcza, że jest to dość niszowa branża, która na pewno będzie się dynamicznie rozwijać.

Aktualnie drony są wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej możesz je spotkać na weselach lub imprezach okolicznościowych. Jednak coraz częściej przydają się także w innych branżach np. turystycznej, marketingowej oraz w działalności firm ochroniarskich a nawet kurierskich.

Drony służą również ratownikom, którzy za ich pomocą mogą patrolować wybrzeże, zrzucić apteczkę czy koło ratunkowe. Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane również do badań naukowych. Dzięki nim można w łatwy sposób oszacować populację danego gatunku lub zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza.

Jak zarabiać na dronach? Jakie koszty trzeba ponieść, by założyć własną firmę? Jakie szkolenia trzeba przejść, by operować takim bezzałogowym statkiem powietrznym? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Zasady rejestracji operatora drona i obowiązujące przepisy

Jeśli nie miałeś jeszcze drona w swoich rękach, najlepiej będzie jeśli najpierw przetestujesz taki sprzęt, zanim zainwestujesz poważniejsze pieniądze. Możesz kupić wersję rekreacyjną (najtańsze drony znajdziesz za kilkaset złotych) albo poprosić znajomą osobę, która ma swojego drona, o krótkie szkolenie.

W związku z tym, że w ostatnich latach popularność „latających kamer” wzrosła, urzędnicy postanowili ujednolicić prawo. Od 31 grudnia 2020 obowiązują nowe, europejskie przepisy, które określają sposób użytkowania bezzałogowych statków powietrznych.

Przepisy obejmują praktycznie wszystkie drony. Wyjątkiem są drony „zabawki” czyli modele, które ważą poniżej 250 gram i nie posiadają kamery, która rejestruje obraz (klasa CO). Takim sprzętem możesz latać bez rejestracji jako operator bezzałogowego statku powietrznego.

Każdy, kto chce latać dronem, który waży 250 gram lub więcej i ma kamerę, niezależnie czy w celach rekreacyjnych, sportowych czy zarobkowych, musi zarejestrować się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator bezzałogowych statków powietrznych.

By to zrobić, musisz podać:
◾️ swoje imię i nazwisko,
◾️ swój adres e-mail lub adres firmy (osoby prawnej), w której imieniu będziesz operował dronem.

Następnie otrzymasz indywidualny numer operatora. Musisz go umieścić na dronie, zanim zaczniesz nim latać.

W następnym etapie przejdziesz bezpłatne szkolenie, który zakończy się egzaminem. Jest to warunek konieczny, by latać dronem zgodnie z obowiązującym prawem. Szkolenie jest dostępne online na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W trakcie szkolenia dowiesz się o:

☑️ zasadach bezpieczeństwa lotniczego,
☑️ ograniczeniach korzystania z przestrzeni powietrznej,
☑️ regulacji i procedur lotniczych,
☑️ bezpieczeństwie i ubezpieczeniach drona,
☑️ ochronie danych i prywatności.

Egzamin zawiera 40 pytań wielokrotnego wyboru i jest dość prosty. Test jest bezpłatny i możesz podejść do niego wielokrotnie. Zatem nie musisz się martwić o to, że nie zdasz go za pierwszym razem.

Z tą licencją każdy operator może obsługiwać drona w celach rekreacyjnych lub sportowych tylko w zasięgu swojego wzroku, maksymalnie 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi. Minimalny wiek operatora to 14 lat.

Każdy lot bezzałogowego statku powietrznego musisz zgłosić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, za pomocą aplikacji DroneRadar. Zgłoszenie lotu (check-in) jest obowiązkowe na mocy ustawy. Dzięki tej aplikacji, z łatwością sprawdzisz czy w danym miejscu możesz latać, a także zostaniesz poinformowany przez odpowiednie służy o sytuacjach nietypowych (gdy zbliża się do Ciebie kilka samolotów) lub awaryjnych (gdy w pobliżu przelatuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Ta procedura jest konieczna, by zapewnić bezpieczeństwo w powietrzu. W końcu na naszym niebie, coraz częściej możemy spotkać drony mniejsze lub większe.

Licencja na latanie dronem w ramach działalności gospodarczej

By obsługiwać bezzałogowy statek powietrzny w celach innych niż sportowe czy rekreacyjne (np. loty komercyjne czy badawcze), musisz postarać się o dodatkowe uprawnienia. By zdobyć odpowiednią klasyfikację UAVO (ang. Unnamend Aircraft Vehicle Operator czyli operator bezzałogowego statku powietrznego), niezbędne będzie profesjonalne i bardziej szczegółowe szkolenie.

Klasyfikacja UAVO dzieli się na:
◾️ VLOS (ang. Visual Line of Sight) czyli licencja na komercyjne loty w zasięgu wzroku operatora,
◾️ BVLOS (ang. Beyond Visual Line of Sight) to uprawnienia na komercyjne latanie dronem w zasięgu i poza zasięgiem wzroku operatora,
◾️ INS czyli licencja, która pozwala szkolić innych operatorów.

Każde szkolenie dzieli się na część teoretyczną i praktyczną i kończy się egzaminem. Opłata za egzamin końcowy wynosi 46 zł i wnosisz ją do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kwota ta pokrywa koszt wydania świadectwa kwalifikacji. Jeśli uzyskasz wynik pozytywny, otrzymasz od ośrodka szkoleniowego dokument, który należy złożyć w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Następnie otrzymasz świadectwo, które jest ważne przez 5 lat.

Cena kursu różni się w zależności od rodzaju licencji, o którą chcesz się ubiegać i trybu nauki, który wybierzesz. Do wyboru są zajęcia grupowe, indywidualne lub online. Najtańsze szkolenia kosztują w granicach 1000 złotych. Najwięcej zapłacą osoby, które chcą zostać instruktorami – wtedy koszt takiego szkolenia to wydatek kilkunastu tysięcy złotych.

Listę wszystkich certyfikowanych ośrodków szkoleniowych UAVO znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Rozpoczęcie działalności i przykładowe koszty

Jeśli chcesz zarabiać na swoim dronie, musisz zarejestrować działalność gospodarczą z odpowiednim numerem PKD (dla działalności fotograficznej – 74.20.Z).  Zakładam, że swój biznes otworzysz w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, której koszty prowadzenia prezentują się następująco:

Wysokość składki ZUS

Jeśli to Twoja pierwsza działalność gospodarcza lub jeśli zamknąłeś swoją poprzednią firmę minimum 5 lat temu, możesz skorzystać z Ulgi na Start. To znaczy, że w pierwszych 6 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej zapłacisz tylko za składkę zdrowotną czyli 381,81 zł. Po upływie tego okresu, każdy nowy przedsiębiorca „wchodzi” na preferencyjny ZUS. W tej sytuacji, musisz opłacić kwotę 647,59 zł (razem ze składką chorobową) lub 627,01 zł (bez składki chorobowej) przez okres maksymalnie 24 miesięcy. Zatem preferencyjne składki obowiązują przez pierwsze 30 miesięcy prowadzenia nowej działalności gospodarczej.

Innym programem, dzięki któremu możesz opłacać niższe składki ZUS jest Mały ZUS Plus. Może skorzystać z niego przedsiębiorca, który w poprzednim roku nie przekroczył przychodu w wysokości 120 tysięcy zł. Ulga dotyczy tylko składki społecznej i może trwać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Więcej informacji znajdziesz na stronie ZUS.

Jeśli nie łapiesz się na powyższe ulgi, musisz opłacać pełną składkę ZUS, która w 2021 roku wynosi 1 457,49 zł.

Sprawdź koniecznie!

Przeanalizowaliśmy i porównaliśmy najlepsze konta bankowe.
Dowiedz się, które z nich są darmowe i jaką premię możesz zyskać za otwarcie konta.

Wysokość podatku dochodowego

By rozliczyć się z dochodu jednoosobowej działalności gospodarczej, wybierz jeden ze sposobów opodatkowania:
◾️ rozliczenie na zasadach ogólnych – wysokość podatku wynosi 17% dochodu, jeśli w ciągu roku dochód firmy wyniósł do 85 528 zł. Jeśli firma zarobiła więcej, wtedy podatek dochodowy wynosi 32% od nadwyżki tej kwoty.
◾️ podatek liniowy – w tym wypadku płacisz 19% podatku dochodowego niezależnie od dochodów firmy.
◾️ karta podatkowa – w każdym roku wysokość podatku ustala Ministerstwo Finansów i zależy od miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
◾️ ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – 17% podatku, który płacisz od przychodu bez możliwości pomniejszania podatku o koszty jego uzyskania.

Przykładowe koszty działalności gospodarczej dla operatora drona

By dowiedzieć się, jak zarabiać na dronach, najpierw musisz poznać koszty prowadzenia takiej działalności. Oto lista podstawowych wydatków, które musisz ponieść, by otworzyć swoją firmę w tej branży. Poniższe ceny za produkty i usługi są szacunkowe.

Koszty jednorazowe:
☑️ 0 zł – indywidualny numer operatora wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego,
☑️ 46 zł – opłata za wydanie świadectwa klasyfikacji UAVO,
☑️ od 1000 zł – szkolenie i profesjonalna licencja UAVO,
☑️ od 5000 zł do nawet 40 000 zł – koszt zakupu profesjonalnego drona,
☑️ od 1500 zł – profesjonalna strona internetowa,
☑️ od 3000 zł – dobry laptop.

Koszty miesięczne:
☑️ od 381,81 – składka na ZUS,
☑️ od 150 zł – program do obróbki zdjęć i filmów np. Adobe Photoshop, Adobe Premiere,
☑️ od 150 zł – dobry telefon i abonament w sieci komórkowej + internet,
☑️ od 0 zł – marketing w mediach społecznościowych,
☑️ od 200 zł – reklama w Google,
☑️ od 500 zł – koszty paliwa i utrzymania samochodu,
☑️ od 50 zł – księgowość,
☑️ od 100 zł – media np. prąd,
☑️ od 40 zł – materiały biurowe,
☑️ od 0 zł – firmowe konto bankowe.

Koszty roczne:
☑️ od 800 zł – polisa ubezpieczeniowa na auto,
☑️ od 200 zł rocznie – polisa ubezpieczeniowa na drona (obowiązkowe do egzaminu UAVO),
☑️ od 250 zł rocznie – utrzymanie domeny i hostingu dla strony www.

By rozpocząć działalność gospodarczą jako operator drona, potrzebujesz na start minimum 12 tysięcy zł. Oczywiście przy założeniu, że firmę prowadzisz we własnym mieszkaniu i posiadasz swój samochód. Wszystkie kwoty ujęte w tym zestawieniu są kwotami brutto.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy

Jeśli jeszcze nie prowadziłeś własnej działalności gospodarczej lub od zamknięcia ostatniej Twojej firmy minęło 5 lat, możesz ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy. Warunkiem otrzymania dotacji jest status osoby bezrobotnej.

Dofinansowanie będzie miało charakter bezzwrotny, jeśli utrzymasz swoją działalność gospodarczą przez minimum 12 miesięcy. Kwota, którą możesz uzyskać to najczęściej około 20 000 zł (wysokość dotacji zależy od powiatu). By dowiedzieć się więcej szczegółów, skontaktuj się z Powiatowym Urzędem Pracy (ze względu na adres zamieszkania).

Jak zarabiać na dronach – ceny usług i kilka innych pomysłów na dronowy biznes

Zawód operatora drona jest coraz bardziej popularny, jednak nadal jest to branża niszowa. Dzięki temu, stawki za usługi są dosyć wysokie, a możliwości rozwoju bardzo obiecujące.

Jak zarabiać na dronach? Oto przykładowe ceny za standardowe usługi: 

◾️ pakiet 10-20 zdjęć z drona to koszt od 300 zł netto,
◾️ 1 wylot dronem od 300 zł netto,
◾️ dzień zdjęciowy 8 godzin od 1400 zł netto.

Ostateczna cena za daną usługę zależy od rodzaju wykorzystywanego sprzętu. Im dron bardziej profesjonalny, tym stawki za usługi są wyższe.

Fotografia i filmowanie to tylko jedna z wielu opcji na zarobek w branży bezzałogowych statków powietrznych.
Jak zarabiać na dronach w inny sposób? Oto kilka pomysłów, dzięki którym można wzbogacić ofertę:

Sklep stacjonarny z dronami

Popularność dronów rośnie z każdym rokiem, a zdjęcia wykonane takim sprzętem zyskują ogromną popularność w mediach społecznościowych. Wykorzystaj to i zacznij sprzedawać drony w sklepie stacjonarnym lub sklepie online.

Wypożyczalnia dronów

Nie każdy chce inwestować kilka tysięcy w dobrego drona, zwłaszcza jeśli potrzebuje go tylko od czasu do czasu. Dzisiaj każdy z nas wynajmuje wiele rzeczy, takich jak samochody, rowery, aparaty fotograficzne czy narty. Dron to kolejny sprzęt, który ludzie również chętnie od Ciebie wypożyczą.

Serwis dronów

Czasami zdarza się, że dron odleci za daleko i spadnie. Tańsze drony wykonane są z plastikowych elementów, więc nie są zbyt wytrzymałe. W konsekwencji często się psują. Jeśli Twoja działalność się rozwija, możesz pomyśleć o własnym lokalu, w którym otworzysz serwis bezzałogowych statków powietrznych.

Blog o dronach

Wiele osób korzysta z dronów rekreacyjnie. Nie mają oni pojęcia o przepisach, obróbce zdjęć czy montażu filmów. O wszystkich istotnych rzeczach możesz pisać na swoim blogu. Stań się ekspertem. Dzięki temu, pomożesz wielu ludziom uzyskać wiedzę na temat dronów. A jeśli będziesz publikować regularnie wpisy, możesz zacząć zarabiać na współpracach, reklamach czy linkach afiliacyjnych.

Ośrodek szkoleniowy dla operatorów dronów

Jeśli w branży działasz od kilku lat, a drony nie kryją przed Tobą żadnych tajemnic, dobrym krokiem będzie stworzenie ośrodka szkoleniowego dla osób, które chcą zdobyć licencję operatora bezzałogowego statku powietrznego. Poza szkoleniem teoretycznym i technicznym, możesz szkolić kursantów w zakresie prowadzenia tego typu biznesu i pokazać im, jak zarabiać na dronach. Biorąc pod uwagę szybki rozwój tej branży, jest to naprawdę dobry i perspektywiczny pomysł.

Podoba Ci się ten artykuł?

Zobacz więcej interesujących treści na Facebooku

Jak zarabiać na dronach – podsumowanie

Jeśli przeczytałeś cały artykuł, to już wiesz, jak zarabiać na dronach i z jakimi kosztami musisz się liczyć na początku działalności gospodarczej. Próg wejścia jest dość niski, a możliwości zarobkowe bardzo obiecujące. Branża jest jeszcze niszowa, więc warto zainteresować się tym tematem już teraz i wyrobić sobie dobrą pozycję na rynku.

Tym bardziej, że swoją firmę możesz rozwinąć w różnych kierunkach, a w przyszłości to Ty możesz stać się dronowym ekspertem i uczyć innych, jak zarabiać na dronach.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w serduszko. Możesz też napisać komentarz lub udostępnić ten post. Z góry dziękuję! 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Skomentuj

Udostępnij

Analizujemy najlepsze konta bankowe. Sprawdź, które z nich są darmowe.

Skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego.

Zobacz również

Szukaj

Komentarze

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Podziel się w social media